Dlaczego Barber Poles Są Czerwone, Białe i Niebieskie?

Obracające się czerwone, białe i niebieskie barber poles przed zakładami fryzjerskimi stały się ikoną. Na pierwszy rzut oka przypuszczasz, że projekt barber pole ma patriotyczne pochodzenie. Ale rzeczywistość jest dość inna.

Kolory barber pole są dziedzictwem dawno minionej epoki, kiedy ludzie chodzili do fryzjerów nie tylko po fryzurę lub aby się ogolić, lecz także do upuszczania krwi i innych procedur medycznych. W średniowieczu upuszczanie krwi, było powszechnym sposobem leczenia wielu dolegliwości, od delikatych jak ból gardła, aż po takie jak dżuma. Mnisi, którzy często opiekowali się chorymi, też wykonywali zabiegi, a fryzjerzy, biorąc pod uwagę ich umiejętność posługiwania się ostrymi narzędziami, czasami udzielali pomocy. Po tym, jak papież Aleksander III w 1163 r. zabronił duchownym przeprowadzania procedury, fryzjerzy dodali upuszczanie krwi (coś, co lekarze tego dnia uważali za konieczne) do swoich repertuarów. Znani jako chirurdzy – fryzjerscy, podejmowali się takich zadań, jak wyrywanie zębów czy leczenie ran.


Wygląd barber pole jest związany z upuszczaniem krwi, z czerwonym kolorem przedstawiającym krew i biel reprezentującym bandaże używane do powstrzymania krwawienia. Nawet wtedy ludzie wiedzieli, że upuszczanie krwi jest ograniczone, więc fryzjerzy powstrzymali krwawienie białymi materiałami. Następnie wiązali te ręczniki do kijków i wieszali je na zewnątrz swoich salonów. Niektóre ręczniki pozostawały poplamione krwią, nawet po umyciu, więc często było widać słup z białymi i czerwonymi kolorami, który wiruje na wietrze.

Sam barber pole, mówi się, że symbolizuje kij, który pacjent ściskał, aby żyły w jego ramieniu wyróżniały się bardziej podczas procedury. W Europie barber poles są tradycyjnie czerwone i białe, podczas gdy w Ameryce słupy są czerwone, białe i niebieskie. Jedna z teorii głosi, że niebieski symbolizuje pacjenta, podczas gdy inna wersja sugeruje, że niebieski został dodany do słupu jako pokaz patriotyzmu i ukłonu w stronę flagi narodowej.


W połowie XVI wieku zakazano angażować fryzjerów do zabiegów chirurgicznych, chociaż mogli oni nadal wyrywać zęby. Jednak zarówno fryzjerzy, jak i chirurdzy pozostali częścią tej samej branży do 1745 roku. Podczas gdy upuszczanie krwi w dużej mierze wypadło z łask wśród społeczności medycznej w XIX wieku, nadal jest używane do leczenia niewielkiej liczby chorób.

Add Comment

Comment
Name
E-mail
Website